حرف زدن بچه از کی شروع مشود

اینستاگرام آقا بزرگ هر پدر و مادری منتظر لحظه طلایی به حرف آمدن فرزندش است و می‌خواهد هرچه زودتر اولین کلمات را از زبان فرزندش بشنود. گاهی برخی والدین فکر می‌کنند کودکشان نسبت به دیگر همسالانشان در به حرف آمدن تاخیر دارد و برای همین دنبال راهی برای هرچه زودتر شنیدن صدایش می‌گردند. اگر می‌خواهید فرزندتان به طورطبیعی بتواند این مرحله رشدی را هم با موفقیت پشت سر بگذارد، بهتر است چند راه را امتحان کنید. اینستاگرام آقا بزرگ حرف زدن بچه از کی شروع مشود

چه زمان کودک باید حرف بزند؟
قبل از اینکه کوچولوی‌تان اولین کلماتش را ادا کند شما صداهایی را از زمان نوزادی او می‌شنوید. اما باید بدانید که رسیدن به مرحله صحبت کردن زمان می‌برد. به طور معمول او بین سال اول تا سوم زندگی‌اش شروع به حرف زدن می‌کند.
مانند دیگر مراحل رشد، مرحله به حرف آمدن هم در کودکان مختلف متفاوت است. برخی خیلی زود شروع به صحبت می‌کنند در حالی که برخی دیگر تا 3 سالگی لام تا کام حرف نمی‌زنند. همه اینها طبیعی است مگر اینکه پزشک تشخیص دیگری بدهد. اما شما میتوانید به تسریع این روند به کودک نوپای‌تان کمک کنید.

حرف زدن بچه از چه زمانی
با نشانه‌ها شروع کنید
گام اول برای به حرف در آوردن کودک‌تان استفاده از نشانه‌هاست نه کلمات. حتی از زمانی که او خیلی کوچک است باید برای برقراری ارتباط با او از زبن اشاره استفاده کنید.
اولین نشانه‌هایی که خیلی زود از آنها استفاده میکنید نشانه‌های مربوط به آب، نوشیدنی، شیر، خواب، غذا، سلام و خداحافظ است. استفاده از زبان اشاره برای القای نیاز به او یاد می‌دهد که خودش را بیان کند و دیگران را وادار کند نیاز او را درک کنند.
برای هر نشانه‌ای که استفاده می‌کنید مطمئن شوید با کلمه مربوط است وقتی از نشانه مربوط به شیر استفاده میکنید کلمه شیر را هم بلند ادا کنید. این کار را در مورد همه نشانه‌ها استفاده کنید.
به همسر و دیگر از اعضای خانواده هم یاد دهید که از این نشانه‌ها استفاده کنند. استفاده مداوم از نشانه و ادای کلمه مربوط به آن ذهن کودک را تقویت می‌کند. او ممکن است قادر به تقلید کامل از نشانه شما نباشد اما او قطعا نسخه خودش را تولید خواهد کرد. حرف زدن بچه از کی شروع مشود

حرف بزنید، زیاد
صحبت کردن مداوم با کودک نوپا یکی از مهم‌ترین راه‌های تشویق او به حرف زدن است. کودک نوپا اولین کلماتش را از شما یاد می‌گیرد. پس بهتر است درباره امور روزمره هم با او صحبت کنید. شما نباید برای حرف زدن با او کلمات‌تان را فیلتر کنید هرچند نباید حرف‌هایی که دوست ندارید ادا کند را بزنید و گوشش را با آن آشنا کنید. وقتی در حال آشپزی هستید و فرزندتان کنار شما در حال بازی کردن است میتوانید درباره جزئیات کاری که انجام می‌دهید با او صحبت کنید. مثلا بگویید « خبار را برداشتم، گوجه را پوست کندم، گوجه قرمزه و …» این جمله‌ها کوتاه و ساده را بارها و بارها تکرار کنید. وقتی که توانست کلمات اولیه را ادا کند یک گام به جلو بروید. برای مثال زمانی را در نظر بگیرید که با کودک‌تان در حال توپ بازی هستید از عبارت‌هایی مانند « توپ رو بده به من» « مچکرم» یا « بده، بگیر» استفاده کنید. این عبارتها باید بین 3 تا 5 کلمه باشد. حرف زدن بچه از کی شروع مشود

کلمه‌ها را درست و واضح ادا کنید
در حالی که به کودک‌تان یاد می‌دهید که صحبت کند باید یاد بگیرید که چطورکلمات را ادا کنید. کودک بامزه حرف میزند و در بسیاری از موقعیت‌ها برای درک بیشتر کودک ممکن است شما هم از لحن او تقلید کنید، در حالی که باید کلمات را صریح و شفاف ادا کنید. وقتی کلمه جدید است باید آن را آهسته ادا کنید تا کودک آن را خوب بشنود. هر بار که با او صحبت میکنید تلاش کنید تماس چشمی داشته باشید تا او بتواند حرکات لبان شما را واضح ببیند.

بچه یک ساله

۹ ماهگی، زمان شروع اولین آواهای معنادار

کودکان از ۳ یا ۴ ماهگی شروع به تولید یک سری صداهای بی معنا می کنند، حتی سروصداهایی در قالب بازی با حرکات لب که در حقیقت به آن ها صدا گفته می شود نه فقط آوا. در ۵ یا ۶ ماهگی نوزاد به مرحله ای از تولید صداها می رسد که به اصطلاح به آن «ببلینگ» گفته می شود. در این مرحله بچه ها حروفی مثل ب،پ و د را بدون این که بشناسند با تاکید و پشت سر هم تکرار می کنند(بب،پپ، دد). این روند به مرور تا حدود ۹ ماهگی تکامل پیدا می کند. اولین آواهای معنادار بچه ها از حدود ۹ ماهگی شکل می گیرد. بچه ها در این سن می توانند خطاب به یک مخاطب خاص صدایی را تولید کنند یا حتی با نگاه کردن به دیگران با تولید صداهایی که خاص خودشان است خواسته شان را هرچند دست و پا شکسته بیان کنند.

تخم کبوتر و زبان باز کردن کودک

یکی از باورهای نادرست بویژه در قدیمی ترها این است که دادن تخم کبوتر به کودک باعث به حرف افتادن او می شود یا مشکل لکنت زبان را درمان می کند. در حالی که اگر والدین آگاهی و اطلاعات خود را بالا ببرند و با مکانیسم صحبت کردن آشنایی داشته باشند از خوددرمانی های اینچنینی پرهیز می کنند و به فکر درمان های علمی می افتند. این روزها انواع و اقسام سی دی ها و دی وی دی های آموزشی در رسانه ها تبلیغ می شوند که تولیدکنندگانشان براین باورند استفاده از آنها باعث زود به حرف افتادن کودک و تقویت مهارت خواندن و نوشتن خواهد شد. تکلم جزئی از رشد به حساب می آید که هم به ژنتیک کودک و هم به محیط او بستگی دارد. بنابراین نشان دادن تصاویر و گوش دادن به آهنگ و شعر به کودک کمک می کند ادای کلمات را زودتر شروع کند. البته نقش پدر و مادر را هم نباید نادیده گرفت چون والدینی که مدام با فرزندشان تمرین می کنند و از او می خواهند کلمات را تکرار کند، باعث می شوند کودک زودتر به حرف زدن بیفتد. حرف زدن بچه از کی شروع مشود

ایده‌آل‌ترین حالت ممکن این است که والدین، روزانه 30 هزار کلمه در ارتباط با کودک استفاده کنند! در حقیقت، مطالعات مختلف نشان داده است تعداد لغاتی که در حرف زدن با کودک استفاده می‌شود، رابطه مستقیم با افزایش ضریب هوشی کودک دارد. در این مطلب، با بعضی روش‌های موثر برای صحبت با کودک، بیشتر آشنا شوید.

کلمات را یکی یکی اضافه کنید اینستاگرام آقا بزرگ

از ۱۸ ماهگی تا ۲ سالگی بچه ها با لغات و البته بیان جمله های ساده ۲ یا ۳ کلمه ای سرو کار دارند. در این سن بچه ها توان کنار هم گذاشتن جمله ها را دارند و می توانند با کنار هم گذاشتن کلمات خواسته خودشان را بیان کنند البته از افراد غریبه که آشنایی با کودک ندارند نباید انتظار داشت همه حرف های او را متوجه شوند. در این شرایط یک راه کمک به ادای جمله در کودکان این است که وقتی کوچولوی شما یک لغت را بیان کرد شما با اضافه کردن یک کلمه دیگر او را برای بیان جمله های ساده ۲ یا ۳ کلمه ای تشویق کنید . اینستاگرام آقا بزرگ

بگویید و تکرار کنید

ممکن است برای شما کسل‌کننده باشد، اما تکرار برای کودکتان لذت‌بخش است. شنیدن چندباره یک کلمه در تقویت مسیر ارتباطی صدا و معنا در مغز کودک موثر است. تکرار، همچنین باعث می‌شود او به دنبال معنای آن، به حافظه‌اش رجوع کند و آن را در ذهنش ثبت کند. تا یک سالگی، کودک شما اغلب اصوات لازم را می‌داند اما نمی‌داند چه موقع باید از آن‌ها استفاده کند. تکرار به او کمک می‌کند که بتواند این وظیفه را به درستی انجام دهد.

با بچه ها حرف بزنید، حتی از دوران جنینی

به دلیل توجه انتخابی کودک و فرآیند اکتسابی زبان آموزی است که معمولا کودکانی که والدین زمان بیشتری برای صحبت با آن ها صرف می کنند زودتر شروع به حرف زدن می کنند. حرف زدن با کودکان و کتاب خواندن برای آن ها از دوران نوزادی حتی اگر هیچ واکنشی را درپی نداشته باشد برای آن ها حکم محرک هایی را دارد که توان کلامی شان را بالا می برد. به خصوص این که تحقیقات زبان شناسان و روان شناسان کودک نشان داده کودک حتی از دوران جنینی صدای مادر را می شنود. بنابراین پدر و مادرها باید برای صحبت کردن با کودک شان و حتی کتاب خواندن برای او از دوران جنینی برنامه ریزی کنند. یادتان باشد کودکان قبل از حرف زدن با دانش حرکات آشنا می شوند. بنابراین صحبت کردن برای آن ها به صورت آهنگین و همراه با حرکات دست یک روش پیشنهادی بسیار کارآمد است. اینستاگرام آقا بزرگ

 

چند اصل مهم:

زود شروع کنید:

از همان زمان که نوزادتان با صداها به اطراف نگاه می کند اقدام کنید. با او صحبت کنید و او را در راه پاسخ حتی با یک لبخند قرار دهید.

در ابتدا شاید او پاسخ و صدای خاصی ندهد اما به مرور زمان یاد می گیرد که با صدا و نگاه و حتی لبخند پاسخ شما را بدهد. حرف زدن بچه از کی شروع مشود

با او با صدایی متفاوت صحبت کنید:

حتماً شما زمانی که با یک کودک صحبت می کنید صدا و حالات خود را تغییر می دهید این تغییر توجه نوزاد را بیشتر جلب می کند.

تلویزیون را خاموش کنید:

البته نه همیشه اما بخشی از روز را اجازه دهید تا او صداهای زنده ی اطرافش را بشنود تا قدرت تمرکز او بالا برود چرا که تلویزیون با پخش موسیقی و از این قبیل صداها او را دچار یک نوع گیجی می کند.

اینستاگرام آقا بزرگ

حرف زدن بچه از کی شروع مشود

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
, , , , ,

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست